Sasha Putrya kaunis maailm Sasha Putrya kaunis maailm 3. aprill - 2. mai Viimsi Raamatukogu 2. korrusel com Näituse kuraator: Maryna Lohinova, kulturoloog, publitsist, Harkiv, Ukraina Sasha Putrya kaunis maailm

3. aprill - 2. mai Viimsi Raamatukogu 2. korrusel

Sasha Putrya kaunis maailm

Nooruke Ukraina kunstnik Sashenka Putrya sündis Ukrainas Poltava linnas 2. detsembril 1977 ja lahkus elust 24. jaanuaril 1989 raske haiguse tagajärjel kõigest 11 aastasena. Tema loominguline pärand on tohutu: 2280 joonistust ja kompositsiooni. Aastail 1989 kuni 2021 toimus enam kui 230 Sasha Putrya personaalnäitust 11 riigis. Eestis eksponeeritakse tema töid esmakordselt.

Sashenka püüdis oma kunstiga seda maailma muuta, muuta seda lahkemaks ja ilusamaks. Oma joonistustesse pani ta igaveseks kogu oma armastuse ja vajaduse ilu järele, mis oli talle kallim kui elu.

Andeka kunstniku joonistustel on muinasjutulised ja ajaloolised sü¾eed, portreed, vaimsed teemad, kosmoseteemad, loomad. Samas on tema lapselikult naiivsed teosed täis sügavat tarkust, kõrget vaimsust, harmooniat, erakordset ilu ja elurõõmu, nad säravad erksates värvides ja on hämmastavalt täiuslikud – neis on kehastunud Sašenka enda ainulaadne ja kaunis vaimne maailm, tema Ilu universum. Sasha Putrya elu ja looming on ere näide fenomenist, mida tänapäeval tuntakse Valguse lastena, uue teadvuse lastena.

Sashast on loodud kuus dokumentaalfilmi, avaldatud kaks dokumentaaljutustust, värvilised kataloogid ja joonistuste albumid ukraina, vene, saksa ja ingliskeelsete tekstidega. Poltava kunstigaleriis avati Sasha Putrya nimeline laste näitusesaal, korraldatakse rahvusvahelisi laste loomingu konkursse. Lasteaia hoonele Poltavas on paigaldatud mälestustahvel.

Noor kunstnik pälvis postuumselt:

- Päästja Kristuse kuldmedali „Inimväärse elu eest“, 1998;

- Püha Nikolause ordeni „Headuse suurendamiseks Maa peal“, 2000;

- Hõbekattega antiikse ikooni „Kõigevalitseja Kristus“, 2001;

- Kogu India ühenduse Nehru Bal Samiti riikliku auhinna „Kalasari Award“, 2001

Näituse korraldaja: Eesti Roerichi Selts

Näituse kuraator: Maryna Lohinova, kulturoloog, publitsist, Harkiv, Ukraina

Sasha Putrya kaunis maailm